close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 maja 2017

  Uroczyste przyjęcie zorganizowane przez Ambasadę RP w Abu Zabi z udziałem znakomitych gości i wysokich urzędników PZEA

  3 maja br. z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyło się wydawane dorocznie uroczyste przyjęcie, w którym udział wzięli przedstawiciele: emirackich władz, środowisk gospodarczych, naukowych, kulturalnych, mediów, korpus dyplomatyczny oraz społeczność polska. Gościem honorowym uroczystości była Dr Minister Stanu Maitha Bint Salem Al-Shamsi


  W swoim przemówieniu Ambasador RP w Abu Zabi, Robert Rostek odniósł się do historycznej wagi oraz okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Dodał, że konstytucja była odbiciem polskiego ducha, który umożliwił polskiemu narodowi przetrwanie 123 lat rozbiorów - do kolejnych wydarzeń o wadze historycznej w 1918 r. oraz w 1989 r. Podkreślił, iż spisana ustawa zasadnicza była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej). Odniósł się do silnej pozycji polskiej gospodarki, co stanowi również o wzajemnej atrakcyjności Polski i PZEA - naszego największego kontrahenta w świecie arabskim. Odnotował wagę polsko-emirackiego dialogu politycznego, nawiązując do wymiany wizyt na szczeblu państwowym i rządowym.


  W ramach ceremonii otwarcia, reprezentantka Ministerstwa Kultury i Rozwoju Wiedzy PZEA emiracka pianistka, laureatka organizowanego w Abu Zabi Konkursu Chopinowskiego, Fatima Al-Hashemi, odegrała muzykę Fryderyka Chopina. Wykonanie zostało z entuzjazmem przyjęte przez gości uroczystości.


  Partnerami wydarzenia były także: producent luksusowych jachtów z Gdańska Sunreef Yachts oraz funkcjonująca w PZEA od 2006 r. Polska Grupa Biznesu. Uroczystościom towarzyszyła promocja polskich jabłek zaaranżowana przez Unię Owocową oraz soków z polskich jabłek - dzięki wsparciu funkcjonującego na rynku emirackim dystrybutora polskiej żywności Golden Rock Group. Przybyli goście mogli skosztować polskich tradycyjnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję (we współpracy Ambasady z szefami kuchni hotelu InterContinental Abu Dhabi powstało wyłącznie polskie menu).

   

  nd
  nd2
  nd3
  nd4
  nd5
  nd6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: